ACUTE GENERALIZED (EXANTHEMATOUS) PUSTULOSIS (AGP, AGEP) home ICD10: geen

Een AGEP is een acute rash, gedissemineerd, soms met voorkeur voor huidplooien en/of het gezicht, bestaande uit talrijke niet-folliculaire steriele enkele millimeters grote pustels, omgeven door een kleine erythemateuze halo. Op de hand- en voetruggen dicht bijeen gegroepeerd, op de romp meer diffuus verspreid. Niet op orale mucosa, handpalmen of voetzolen. Vaak koorts en leukocytose. Meestal t.g.v. meestal geneesmiddelen (7-10 dagen na starten), m.n. antibiotica (β-lactam groep, amoxycilline, ampicilline, macroliden, quinolonen, tetracyclinen, sulfonamiden, e.a.), hydroxychloroquine en chloroquine, carbamazepine, nystatine, terbinafine, isoniazide, furosemide, diltiazem, en NSAID's. Kan ook door virale of bacteriële infecties worden veroorzaakt (enterovirussen, adenovirussen, EBV, CMV, Hepatitis B, Coxsackie, Mycoplasma pneumoniae).

AGEP, acute gegeneraliseerde exanthemateuze pustulosis AGEP, acute gegeneraliseerde exanthemateuze pustulosis AGEP, acute gegeneraliseerde exanthemateuze pustulosis
AGEP AGEP AGEP


DD: psoriasis pustulosis generalisata, viraal exantheem, pustuleuze toxicodermie, mitomycin C induced pustular eruption, Sneddon-Wilkinson disease, folliculitis, stafyloccen pustulosis/pyodermie, staphylococcal scalded skin syndrome, gegeneraliseerde herpes simplex, Sweet syndroom. Een psoriasis pustulosa generalisata kan erg lijken op AGEP.

Histologie:
Subcorneale of intraepidermale spongiforme pustel, oedeem van de papillaire dermis, soms milde vasculitis, eosinofielen, en/of focale necrose van keratinocyten.

Therapie:
Verdacht geneesmiddel opsporen en elimineren. Eventueel serologisch onderzoek naar virale infecties. Gaat meestal vanzelf over binnen 2 weken.
R/ Zonodig lokale klasse II-III steroid (triamcinoloncrème, Topicorte lotion) als symptomatische behandeling. In ernstige gevallen, met zekerheid door geneesmiddelen, een korte kuur prednison (40-60 mg, snel afbouwen).


Referenties
1. Sidoroff A, Halevy S, Bavinck JN, Vaillant L, Roujeau JC. Acute generalized exanthematous pustulosis (AGEP) - a clinical reaction pattern. J Cutan Pathol 2001;28:113-119.
2. Mysore V, Ghuloom A. A case of recurrent acute generalized exanthematous pustulosis due to beta-lactam antibiotics: a case report. J Dermatol Treat 2003;14:54-56.


Auteur(s):
dr. Jan R. Mekkes. Dermatoloog, AMC, Amsterdam.

28-10-2012 (JRM) - www.huidziekten.nl W3C-html-4.01-valid



web counter