HYPERVITAMINOSIS A home ICD10: E67.0

Hypervitaminose A (verhoogde concentratie vitamine A in het lichaam) is meestal het gevolg van overdreven inname van vitamine A als voedingssupplement / losse vitamine tabletten. Langdurige (maandenlange) inname van meer dan 10 keer de aanbevolen dagdosering van vitamine A kan vergiftigingsverschijnselen veroorzaken. Bij zuigelingen kan dit al eerder en bij lagere hoeveelheden optreden. De natuurlijke voedingsbron van vitamine A is beta-caroteen, wat veel in wortelen zit. Bij verhoogde intake van natuurlijke carotenoïden kan nooit een vergiftiging ontstaan, wel kan de huid geel of oranje verkleuren (zie onder carotenemie).

Vitamine A supplementen in hoge dosering kunnen carcinogeen en teratogeen zijn. Bij overdosering van vitamine A kunnen acute symptomen ontstaan zoals sufheid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, braken, en zelfs coma. Ook kan de huid gaan vervellen. Bij chronische blootstelling aan teveel vitamine A kunnen dezelfde klachten optreden als bij isotretinoïne gebruik (droge lippen, huid, haren, ogen, slijmvliezen, verhoogde hersendruk, bot- en gewrichtspijnen, leverfunctiestoornissen).


Auteur(s):
dr. Jan R. Mekkes. Dermatoloog, AMC, Amsterdam.

22-07-2017 (JRM) - www.huidziekten.nl W3C-html-4.01-valid



web counter